15 törpe kutya fajta – egyszerűen túl cukik

Melyiknek lennél igazi kisgazdája?

  • Pudli

A pudli 4 méretben elérhető: óriás, közép, törpe és toy. A legkisebb 3 kiló körül van, így fél kézben is tudod vinni. Bónusz: ez az egyik legokosabb fajta kutyus.

  • Tacskó

A normál, törpe és nyúlász méretben is elérhető tacskó legapróbb típusa 5 kiló körül van, így ez a barátságos és imádnivaló kiskutya rengeteg ember szívébe lopta már be magát.

  • Máltai selyemkutya
 

Ezeket a cuki fehér kis hablabdákat könnyű idomítani, illetve nagyon barátságosak, de azért vigyázz, nem nagyon bírják a kisgyereket. A csöppségek mellé inkább válassz játékosabb kutyulikat.

  • Si-cu

Szerető és játékos személyiségüknek köszönhetően ezek az Egyesült Királyság egyik legkedveltebb kutyusai. Nem meglepő, elég csak rájuk nézni és már gyömöszölnéd is őket.

  • Papillon

A “kutyák Einstein”-jeként is emlegetett papillon egy igazán játékos és hűséges kutyus, s ha nem lenne elég a bársonyos kis bundája, nézd meg az édes kis fülecskéit.

  • Cavalier King Charles spániel

A Szex és New York sorozatban látott kedvenc milliókat ösztönzött arra, hogy legyen egy társuk, akit minden nap elvihetnek egy játékos sétára.

  • Csivava

A néha kicsit nehezen idomítható csivava még mindig sokak számára a legcukibb öleb. Nem csoda, vettél már egyet a kezedbe?

  • Pomerániai törpespitz

Ez a szemfüles, éber, de leggyakrabban kíváncsi puhaság sokak kedvence, viszont vigyázz, nem sokáig bírja a kiképzést gyerekek mellett.

  • Yorkshire Terrier

Ne tévesszen meg ezeknek az imádnivaló kis kutyusoknak a mérete, a valóságban gyengédek de egyben elszántak is.

  • Brüsszeli griffon

Ez az érzékeny, hűséges de igen szociális kutyus szeret a középpontban lenni, s igyekszik ezt ki is mutatni a maga bájos kis módján.

  • Havannai pincs

Ez a hipoallergén kutyus nem hullajtja a szőrét, így bátran válaszd ezt, ha érzékeny vagy az ilyesmire.

  • Pekingi palotakutya

Ez a kutyuli lesz a kedvenced, ha nyugis, egész nap a kanapén ücsörgő ölebet szeretnél.

  • Kínai meztelen kutya

Itt meg is állhatsz, ha extravagáns kutyát szeretnél. Ezzel tuti kitűnsz a tömegből.

  • Törpe pinscher

Ezeknek a kis játékmaciknek egész nap élvezheted a barátságos és aktív személyiségüket.

  • Kis olasz agár

Ez az okos pofikájú gyönyörűség társad lesz a mindennapokban, de az sem okoz neki gondot, ha futtatod egy kicsit a biciklid mellett. Hidd el, örülni fog neki.

Amit a mini kutyák tartásával kapcsolatban tudni kell

Elterjedt tévhit, miszerint a kistestű kutyák tartása sokkal egyszerűbb, mint nagytestű társaié. Nos, annyiból valóban helytálló a gondolat, hogy egy uszkár kevesebbet eszik, mint egy Golden Retriever, ám ezt leszámítva egyáltalán nem lesz könnyebb dolgunk előbbit választva.

A kistestű kutyafajták jellemzően sokkal érzékenyebbek a betegségekre és a külső behatásokra is, ennek tükrében nem tarthatók udvaron, de még kinti-benti tartással is csak nagyon körültekintően. Ezek tehát nem házörző kutyák és a legjobb helyük bent, a biztonságban és melegben van. Így nem fáznak meg, nem bánthatja őket semmilyen ragadozó és ellopni sem fogják. Közepes méretű ebeknél ennek nincs akkora jelentősége, de egy Chihuahua, egy mopsz, vagy Palotapincsi esetében, de ez utóbbiakat kizárólag lakásban szabad elhelyezni. Ennyiben azonban nem merül ki az odafigyelnivalók sora, lévén ezek a lakásban tartható kutyák is igénylik a kinti mozgást.

Ám a sétáltatásnál is nagyon körültekintően kell eljárnunk. Telente feltétlenül öltöztessük fel az ebet, a törpe kutyák ugyanis villámgyorsan megfázhatnak. Ugyanígy a nyári hőségben is kerüljük a hosszabb túrákat, hiszen hasuk közelebb van a forró betonhoz, így a hőguta veszélye sokkal nagyobb, mint mondjuk az agarak esetében.

Hogyan válasszunk a mini kutyafajták közül?

Van, akinek a terrierek, van akinek a japán spániel, a Bichon, netán a Pinscherek tetszenek. Van, aki rajong a hosszú szőrű kutyákért, ám akad, akinek épp az ellenkezője jön be igazán. Amennyiben már van elegendő tapasztalatunk a mini kutya világával kapcsolatban, úgy pontosan tisztában vagyunk vele, melyik fajtának mik az előnyei, illetve a hátrányai.

Kezdő gazdiként azonban nem tanácsos kizárólag az érzelmeink alapján döntenünk. Mindig alaposan olvassunk utána a kiszemelt fajta jellegének – hiszen nem mindegy, milyen betegségek jellemzők rá, mennyire energikus a fajta és így tovább -, nehogy komoly csalódás érjen minket.

Bátran kérjük ki szakemberek segítségét is, és beszélgessünk gazdikkal. A különféle közösségi oldalakon minden fajtának van már saját csoportja, az itteni beszámolókból pedig nagyon sokat tanulhatunk.